Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2015, sygn. IPPB4/4511-391/15-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-391/15-2/JK
1) Czy przyznana Wnioskodawczyni wyrokiem Sądu Apelacyjnego cała kwota (odszkodowanie i odsetki) bez względu na nazewnictwo a ze względu na pełnioną w tym konkretnym przypadku funkcję odszkodowawczą korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 3 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?2) Czy wynagrodzenie adwokata z tytułu wniesienia apelacji, która uznała prawo do odszkodowania za zasadne można uznać za koszt uzyskania przychodu?3) Czy obowiązek rozliczenia PIT można zawiesić do dnia zakończenia postępowania SN ze skargi kasacyjnej pozwanego?4) Czy na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej istnieją przesłanki do zaniechania poboru podatku?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2015 r. (data wpływu 26 marca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego odszkodowania i odsetek od odszkodowania jest:
- prawidłowe w części dotyczącej zaliczenia w koszty uzyskania przychodu kosztów adwokata,
- nieprawidłowe w pozostałym zakresie.
UZASADNIENIE
W dniu 26 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego odszkodowania i odsetek od odszkodowania a także okoliczności do zawieszenia i zaniechania poboru podatku.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką warszawskiej nieruchomości zabudowanej, która w 1945 r. została objęta działaniem dekretu z 26 października 1945 r., tzw. dekretu Bieruta. Złożony wniosek o przyznanie własności czasowej rozpoznano odmownie orzeczeniem Prezydenta m.st. Warszawy z 11 marca 1950 r. i utrzymanym w mocy decyzją Ministra Gospodarki Komunalnej z 8 czerwca 1951 r. Po objęciu przez Skarb Państwa budynku znajdującego się na przedmiotowej nieruchomości doszło do zbycia przez Gminę na rzecz osób trzecich trzech lokali. W ramach wieloletniego postępowania o zwrot nieruchomości pierwsza decyzja zapadła w 1999 r. SKO stwierdziło wówczas nieważność w całości decyzji organów obu instancji z 1950 i 1951 r., następnie orzeczenia Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Wsi z 2001 r. Uchylone przez WSA i ponowne rozpoznanie sprawy zostały zakończone decyzją nadzorczą z 2006 r. W 2007 r. następcy prawni byłych właścicieli wystąpili z wnioskiem do Ministra Budownictwa o odszkodowanie za utracone lokale. Wniosek został spadkobiercom zwrócony. W 2008 r. m.st. Warszawa ponownie rozpoznając wniosek dekretowy odmówiło ustanowienia prawa użytkowania wieczystego związanego ze sprzedanymi przez Skarb Państwa lokalami. Wobec przedłużającego się postępowania, sytuacja Wnioskodawczyni była przez wiele lat niejasna, a organy Państwa rozbieżnie określały uprawnienia własnościowe Wnioskodawczyni i zakres postępowania dekretowego, co miało dla Wnioskodawczyni niekorzystane i nieodwracalne skutki prawne. W konsekwencji, wobec zaistniałej szkody pozbawienia spadkobierców szans na odzyskanie sprzedanych lokali, której źródłem była wadliwa decyzja dekretowa z 1950 i 1951 r. Wnioskodawczyni wystąpiła z powództwem cywilnym o odszkodowanie z naruszenia art. 361 § 1 KC i art. 160 § 1 i 2 kpa. W wyniku apelacji (aktualnie zaskarżonej do SN przez stronę pozwaną) w 2014 r. Sąd Apelacyjny zasądził na rzecz Wnioskodawczyni odszkodowanie z odsetkami od daty następującej po doręczeniu odpisu pozwu, wypłacone w 2014 r. Do końca kwietnia br. upływa termin rozliczenia rocznego z tytułu otrzymanych odsetek w 2014 r. Prokuratura Generalna reprezentująca Skarb Państwa w sierpniu 2014 r. złożyła wniosek kasacyjny do SN do chwili obecnej nie ma rozstrzygnięcia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty