23.10.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.10.2015, sygn. IBPB-1-1/4511-473/15/NL, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4511-473/15/NL

skutki podatkowe otrzymania środków pieniężnych w wyniku likwidacji/rozwiązania spółki osobowej (jawnej lub komandytowej)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 lipca 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 4 sierpnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych w wyniku likwidacji/rozwiązania spółki osobowej (jawnej lub komandytowej) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2015 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych w wyniku likwidacji/ rozwiązania spółki osobowej (jawnej lub komandytowej).

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym oraz udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). Spółka posiada siedzibę na terytorium Polski i jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca pragnie wyjaśnić, że jest właścicielem 50% udziałów spółki. Oprócz Wnioskodawcy, udziałowcem spółki jest jeszcze jedna osoba fizyczna, również będąca polskim rezydentem podatkowym (dalej: Wspólnik). Wspólnik posiada 50% udziałów spółki.

Wnioskodawca oraz wspólnik (dalej: Udziałowcy).

W przyszłości planowane jest przekształcenie spółki w spółkę jawną lub spółkę komandytową (dalej: Spółka Osobowa) w trybie art. 551 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: KSH). W wyniku przekształcenia, spółka osobowa stanie się następcą prawnym spółki, przejmując wszystkie jej prawa i obowiązki, zaś udziałowcy spółki (Wnioskodawca oraz Wspólnik) staną się wspólnikami spółki osobowej. Udziały kapitałowe posiadane przez udziałowców jako wspólników spółki osobowej będą odzwierciedlać strukturę udziałową spółki na dzień przekształcenia. Innymi słowy, przekształcenie nie będzie skutkować uzyskaniem przez Wnioskodawcę większego udziału w stosunku do tego, który Wnioskodawca posiadać będzie w spółce na dzień przekształcenia. Prawo do udziału w zysku spółki osobowej zostanie przyznane udziałowcom proporcjonalnie do ich udziału kapitałowego w spółce osobowej (i tym samym proporcjonalnie do posiadanych w spółce udziałów). W wyniku przekształcenia nie zostaną wypłacone udziałowcom spółki żadne środki. W efekcie przekształcenia majątek spółki osobowej nie będzie większy od majątku spółki z chwili przekształcenia, gdyż w jego ramach nie zostaną wniesione nowe wkłady przez udziałowców spółki ani osoby trzecie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne