Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2015, sygn. IBPB-1-1/4511-341/15/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4511-341/15/AP
dot. obowiązku dokonania korekty kosztów uzyskania przychodu, o której mowa w art. 24d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 17 czerwca 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 22 czerwca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie obowiązku dokonania korekty kosztów uzyskania przychodu, o której mowa w art. 24d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 czerwca 2015 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie obowiązku dokonania korekty kosztów uzyskania przychodu, o której mowa w art. 24d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest produkcja i sprzedaż sprzętu sportowego, tj. motocykli, quadów i rowerów, a także części i akcesoriów do oferowanego sprzętu. Ponadto Wnioskodawca świadczy usługi z zakresu serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego oraz tuningu skuterów i motocykli. Zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Wnioskodawca nawiązał współpracę z kilkoma producentami pojazdów spalinowych (skuterów, motocykli) i rowerów. Strony zawierają umowy franchisingu, na podstawie których dostawcy dokonują dostaw ww. sprzętu. Faktury za dostarczone towary wystawiane są zgodnie z zapisami umów, tj. po dostarczeniu towaru. Fakt przyjęcia towarów uzupełniany jest stosownymi dokumentami (protokoły odbioru towarów, specyfikacje, dokumenty techniczne, itp.) zatwierdzonymi przez upoważnionych przedstawicieli dostawców. Wszelkie zamówienia są składane dostawcom (faktorantom) poprzez platformę internetową (internetowy system zamówień hurtowych), w formie wiadomości e-mail, jak również telefonicznie. Terminy płatności faktur VAT wynoszą od 3 do 180 dni. Dostawcy zawierają umowy faktoringowe z faktorami. Zawiadomienia o przelewach wierzytelności zostały Wnioskodawcy doręczone niezwłocznie po zawarciu tychże umów pomiędzy faktorami a faktorantami (dostawcami). Wnioskodawca został poinformowany, że wszystkie płatności wynikające z faktur VAT opatrzonych adnotacją: Zgodnie z umową faktoringową wierzytelność została przelana na faktora. Zapłaty za tą wierzytelność należy dokonać na rachunek faktora numer (...), powinny wpłynąć bezpośrednio na rachunek faktora. W związku z ww. umowami faktoringowymi, w przypadku krótkich terminów płatności wynikających z faktur VAT wystawianych przez dostawców (faktorantów) wobec braku ww. adnotacji Wnioskodawca reguluje zobowiązania bezpośrednio na rachunek danego dostawcy. Natomiast w przypadku terminów płatności powyżej 30 dni lub wysokich kwot należności, płatność jest dokonywana na rachunek jego faktora, gdyż faktury VAT są już oznaczone ww. adnotacją.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty