19.05.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.05.2015, sygn. IBPBII/2/4511-230/15/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/4511-230/15/MW

Skutki podatkowe przekształcenia w 2015 r. spółki z o.o. w spółkę osobową gdy na moment przekształcenia w spółce z o.o. może występować: kapitał zakładowy, kapitał zapasowy utworzony z zysków lat poprzedzających rok przekształcenia oraz ewentualnie wartość niepodzielonych na dzień przekształcenia zysków Spółki z roku obrotowego, w którym dojdzie do przekształcenia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 16 lutego 2015 r. (data otrzymania 19 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę osobową jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2015 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę osobową.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będący polskim rezydentem podatkowym posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka). Wnioskodawca nie jest jednak jedynym wspólnikiem Spółki, tj. nie posiada 100% udziałów Spółki. Zakres działalności Spółki obejmuje m.in. działalność agencji reklamowych. Spółka jest niezależną agencją kreatywną specjalizującą się w rozwiązaniach z pogranicza mediów cyfrowych i tradycyjnych.

Planowane jest przekształcenie Spółki w spółkę jawną lub spółkę komandytową (dalej: Spółka Osobowa) w trybie art. 551 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.). W wyniku przekształcenia Spółka Osobowa stanie się następcą prawnym Spółki, przejmując wszystkie jej prawa i obowiązki, zaś udziałowcy Spółki (w tym Wnioskodawca) staną się wspólnikami Spółki Osobowej. Udziały kapitałowe wspólników Spółki Osobowej będą odzwierciedlać strukturę udziałową Spółki. Innymi słowy, przekształcenie nie będzie skutkować uzyskaniem większego udziału w stosunku do tego, który Wnioskodawca posiadać będzie w Spółce na dzień przekształcenia. Prawo do udziału w zysku Spółki Osobowej zostanie przyznane udziałowcom Spółki proporcjonalnie do ich udziału kapitałowego (i tym samym proporcjonalnie do posiadanych w Spółce udziałów). W wyniku przekształcenia nie zostaną wypłacone udziałowcom Spółki żadne środki. W efekcie przekształcenia majątek Spółki Osobowej nie będzie większy od majątku Spółki z chwili przekształcenia, gdyż w jego ramach nie zostaną wniesione nowe wkłady przez udziałowców Spółki ani osoby trzecie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne