Interpretacja indywidualna z dnia 22.09.2015, sygn. IPTPP1/4512-372/15-5/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/4512-372/15-5/MW
wystawianie faktur dokumentujących świadczone usługi.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w związku z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2015 r. (data wpływu 30 czerwca 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 sierpnia 2015r. (data wpływu 6 sierpnia 2015r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur dokumentujących świadczone usługi jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- określenia terminu ponownego skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy
- wystawiania faktur dokumentujących świadczone usługi.
Wniosek został uzupełniony w dniu 6 sierpnia 2015r. w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług medycznych, sklasyfikowaną pod symbolem PKD 86.21.Z "praktyka lekarska ogólna". Od wielu lat jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Składa miesięczne deklaracje VAT-7. W ramach swojej działalności gospodarczej prowadzi Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej z siedzibą w S. i filią w C. Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o VAT wystawia co miesiąc faktury ze stawką zwolnioną dla NFZ. Dodatkowo świadczy usługę najmu lokalu pod działalność gospodarczą, którą opodatkowuje podstawową stawką VAT 23%. Ponadto Wnioskodawca rozpoczął świadczenie usług polegających na badaniu kandydatów na kierowców, które również opodatkowuje stawką VAT 23%. Koszty do tej pory ponoszone w ramach prowadzenia działalności gospodarczej dotyczyły tylko i wyłącznie usług ze stawką zwolnioną (w związku z najmem Wnioskodawca nie ponosi żadnych wydatków opodatkowanych podatkiem VAT), zatem Wnioskodawca nigdy nie dokonywał pomniejszenia podatku VAT należnego z tytułu najmu o VAT naliczony. W chwili obecnej zamierza powrócić do zwolnienia z VAT na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania interpretacji podatkowej w tej sprawie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty