Interpretacja indywidualna z dnia 29.06.2015, sygn. IPTPB3/4510-116/15-3/GG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/4510-116/15-3/GG
Czy przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz 61 Ustawy o CIT mogą mieć zastosowanie do Odsetek płatnych na podstawie Umowy Pożyczki, w sytuacji gdy na moment zawarcia Umowy Pożyczki, Wnioskodawca oraz Spółka Pożyczkodawca miały tego samego Wspólnika, natomiast w czasie dokonywania płatności Odsetek Spółka Pożyczkodawca będzie właścicielem 100% udziałów Wnioskodawcy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2015 r. (data wpływu 31 marca 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 kwietnia 2015 r. (data wpływu 7 kwietnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania do odsetek płatnych na podstawie Umowy Pożyczki przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ww. ustawy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 marca 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością o nieograniczonym obowiązku podatkowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej jako: Wnioskodawca). W grudniu 2013 r. Wnioskodawca zawarł ze spółką komandytowo-akcyjną (dalej jako: Spółka Pożyczkodawca) umowę pożyczki (dalej jako: Umowa Pożyczki) określonej kwoty środków pieniężnych (dalej jako: Kwota Pożyczki). Kwota Pożyczki została Wnioskodawcy przekazana w grudniu 2013 r. Kwota Pożyczki przekracza trzykrotność wartości kapitału zakładowego Wnioskodawcy. Środki pieniężne uzyskane przez Wnioskodawcę na podstawie Umowy Pożyczki są wykorzystywane na cele związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. W grudniu 2014 r. strony Umowy Pożyczki zawarty aneks do Umowy Pożyczki (dalej jako: Aneks). Zgodnie z Aneksem, odsetki należne Spółce Pożyczkodawcy od dnia 1 stycznia 2015 r. od Kwoty Pożyczki, będą płatne jednorazowo najpóźniej do 30 dnia po dokonaniu zwrotu Kwoty Pożyczki (dalej jako: Odsetki). Spłata Kwoty Pożyczki nastąpi zatem przed spłatą Odsetek. Przed dniem 1 stycznia 2015 r. odsetki należne na podstawie zawartej Umowy Pożyczki płatne były w okresach kwartalnych/miesięcznych. Na moment zawarcia Umowy Pożyczki właścicielem 99% udziałów Wnioskodawcy był wspólnik będący osobą fizyczną (dalej jako: Wspólnik). Wskazany Wspólnik był jednocześnie właścicielem 100% akcji Spółki Pożyczkodawcy. W chwili zawarcia Umowy Pożyczki Spółka Pożyczkobiorca była właścicielem 1% udziałów Wnioskodawcy. W trakcie trwania Umowy Pożyczki, w ramach czynności restrukturyzacyjnych, Spółka Pożyczkodawca stała się właścicielem 100% udziałów Wnioskodawcy. Spółka Pożyczkodawca będzie pozostawała właścicielem 100% udziałów Wnioskodawcy w czasie dokonywania spłat Kwoty Pożyczki oraz Odsetek, dokonywanych zgodnie z zawartą Umową Pożyczki. Poza zawartą Umową Pożyczki, Wnioskodawca na moment zapłaty Odsetek nie będzie posiadał innego zadłużenia (zobowiązań) wobec Spółki Pożyczkodawcy oraz wobec innych podmiotów powiązanych kapitałowo, które mogłyby przekroczyć trzykrotną wartość kapitału zakładowego Wnioskodawcy. W związku z powyższym. Wnioskodawca powziął wątpliwości czy będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty Odsetek, które zapłaci do 30 dni po dokonaniu zwrotu Kwoty Pożyczki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty