Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2015, sygn. IPTPB3/423-444/14-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/423-444/14-2/KC
Czy w przypadku utraty statusu podatnika UDOP przez podatkową grupę kapitałową ze względu na naruszenie warunków, o których mowa w art. la ust. 2 pkt 3 i 4 UPDOP, Spółka będzie mogła przystąpić ponownie do innej podatkowej grupy kapitałowej po upływie roku podatkowego Spółki następującego po roku, w którym podatkowa grupa kapitałowa utraciła prawo do uznania jej za podatnika, tj. po upływie roku podatkowego Spółki, który rozpocznie się zgodnie z art. 8 ust. 7 pkt 2 UPDOP w dniu następującym po dniu, w którym grupa utraciła status podatnika PDOP i zakończył się rok podatkowy PGK?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2014 r. (data wpływu 24 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu, w jakim spółka, wchodząca w skład podatkowej grupy kapitałowej, która utraci status podatnika, może przystąpić do innej grupy kapitałowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 grudnia 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu, w jakim spółka, wchodząca w skład podatkowej grupy kapitałowej, która utraci status podatnika, może przystąpić do innej grupy kapitałowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W dniu 18 września 2014 r. A Spółka Akcyjna (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) zawarła wraz z innymi spółkami z Grupy kapitałowej X, tj. B Spółka Akcyjna (dalej: Spółka B), C Spółka Akcyjna (dalej: Spółka C), D Spółka Akcyjna (dalej: Spółka D), E Spółka Akcyjna (dalej: Spółka E), F Spółka Akcyjna (dalej: Spółka F), G Spółka Akcyjna (dalej: Spółka G), H Spółka Akcyjna (dalej: Spółka H) oraz pozostałymi 24 spółkami zależnymi od Spółki (dalej: Spółka Zależna, lub łącznie: Spółki Zależne) umowę (dalej: Umowa) o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej (dalej: PGK) w rozumieniu przepisów ustawy o PDOP. Spółką dominującą w ramach PGK jest Spółka.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty