Interpretacja indywidualna z dnia 12 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.521.2024.2.KM
Dotyczy ustalenia, czy w myśl art. 28f ust. 1 ustawy o CIT, w opisanym stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym), Spółka prawidłowo uznała, iż pierwszy 4-letni okres opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zakończy się 31 grudnia 2026 roku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 września 2024 r. za pomocą platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy w myśl art. 28f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”), w opisanym stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) Spółka prawidłowo uznała, iż pierwszy 4-letni okres opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zakończy się 31 grudnia 2026 roku.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 października 2024 r. (wpływ tego samego dnia).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym, czynnym podatnikiem VAT oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski.
Przeważającą działalnością Spółki jest (…).
Spółka od 1 lutego 2023 r. korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek (dalej jako: „Estoński CIT”, „Ryczałt”). Spółka na moment objęcia Spółki Estońskim CIT oraz w trakcie tego opodatkowania spełniała i spełnia warunki korzystania z Ryczałtu. Nie znajdują zastosowania okoliczności wyłączające opodatkowanie Estońskim CIT wskazane w art. 28k ust. 1 ustawy o CIT.
Spółka rozważa w przyszłości wyjście z opodatkowania CIT Estońskim. Spółka postanowiła wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek w trakcie roku podatkowego, który zakończył się 31 grudnia 2023 r. W związku z tym Spółka w trakcie roku zamknęła księgi rachunkowe i ponownie je otworzyła na dzień 1 lutego 2023 r., który stał się pierwszym dniem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Spółka złożyła zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w zakreślonym ustawowo terminie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty