Interpretacja indywidualna z dnia 05.02.2015, sygn. IPTPP2/443-804/14-5/JSz, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-804/14-5/JSz
Zastosowanie stawki podatku w wysokości 23% w przypadku obciążania zagranicznego nabywcy kosztami grawerowania cylindrów oraz transportu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2014 r. (data wpływu 27 października 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 grudnia 2014 r. (data wpływu 29 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku w wysokości 23% w przypadku obciążania zagranicznego nabywcy kosztami grawerowania cylindrów oraz transportu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku w wysokości 23% w przypadku obciążania zagranicznego nabywcy kosztami grawerowania cylindrów oraz transportu.
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 grudnia 2014 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Sp. z o.o. (dalej: ; Wnioskodawca) jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT) z siedzibą w Polsce, zarejestrowanym w Polsce do celów podatku VAT oraz VAT UE.
Wnioskodawca produkuje towary, w tym etykiety z folii termokurczliwej oraz torebki typu pouch, sprzedawane następnie innym podatnikom VAT. W szczególności, Wnioskodawca sprzedaje towary podmiotom, które nie mają siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (są podatnikami VAT w państwach ich siedziby na terenie Unii Europejskiej), lecz zostały zarejestrowane do celów podatku VAT i VAT UE w Polsce (dalej: zagraniczny nabywca). Z kolei, zagraniczny nabywca sprzedaje towary klientom końcowym. Ze względu na fakt, że towary sprzedawane przez Wnioskodawcę na rzecz zagranicznego nabywcy nie są w wyniku tej sprzedaży wywożone poza terytorium Polski, Wnioskodawca stosuje krajową stawkę podatku VAT (23%) na fakturach dokumentujących te dostawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty