17.06.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2015, sygn. ILPP3/4513-1-12/15-2/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP3/4513-1-12/15-2/TK

Podatek akcyzowy w zakresie w zakresie opodatkowania strat energii elektrycznej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2015 r. (data wpływu 20 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie w zakresie opodatkowania strat energii elektrycznej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania strat energii elektrycznej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

A SA (dalej: Wnioskodawca, Spółka) jest podmiotem z branży chemicznej. W ramach prowadzonej działalności Spółka nabywa, wytwarza i zużywa znaczące ilości energii elektrycznej. W związku z czym posiada ona wydane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (dalej również jako: Prezes URE) decyzje przyznające Spółce koncesje na wytwarzanie, dystrybucję oraz obrót energią elektryczną. Spółka posiada rozbudowaną sieciową infrastrukturę elektroenergetyczną służącą do zasilania własnych obiektów oraz do świadczenia przez Spółkę usług dystrybucji energii elektrycznej do jej kontrahentów. W Spółce powstają straty na przesyle energii elektrycznej, zarówno w związku z jej dystrybucją do odbiorców jak i straty na instalacjach Spółki, w związku z dostarczaniem energii do poszczególnych własnych punktów odbioru. Spółka posiada zatwierdzone przez Prezesa URE taryfy dla dystrybucji energii elektrycznej. W ramach dokumentacji składanej Prezesowi URE i podlegającej zatwierdzeniu Spółka przedstawia poziom różnicy bilansowej, czyli strat energii elektrycznej zarówno na potrzeby odbiorców jak i na potrzeby własne. Całkowity poziom różnicy jest określony w MWh, jak również procentowo, poprzez porównanie energii wprowadzonej ogółem (zakupionej i wyprodukowanej) do energii oddanej (dostarczonej z sieci).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne