23.06.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2015, sygn. ILPP4/4512-1-112/15-4/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/4512-1-112/15-4/BA

Dokumentacja uprawniająca do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla WDT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2015 r. (data wpływu 30 marca 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 3 czerwca 2015 r. (data wpływu 5 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentacji uprawniającej do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentacji uprawniającej do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 3 czerwca 2015 r. (data wpływu 5 czerwca 2015 r.) o pełnomocnictwo oraz opis sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (Spółka) jest producentem kabli i przewodów. Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT), zarejestrowanym dla celów VAT również dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka planuje dokonać wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej również: WDT) na rzecz kontrahenta zagranicznego, posiadającego swoją siedzibę na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej (dalej: UE) innych niż terytorium Polski (dalej: nabywca lub kontrahent). Dostawy dokonywane są na rzecz nabywców posiadających właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez dane państwo członkowskie UE. Powodem niewywiezienia towarów z terytorium kraju bezpośrednio po dokonaniu dostawy przez Spółkę do magazynu kontrahenta, jest konieczność zorganizowania transportu przez kontrahenta ze swojego magazynu do innego kraju członkowskiego UE, w tym również towarów nie dostarczonych bezpośrednio przez Spółkę. Kontrahent gromadzi w swoim magazynie na terytorium Polski towary pochodzące od różnych dostawców i jednym transportem wywozi je poza terytorium kraju do innego kraju członkowskiego UE. Po dostarczeniu towaru przez Spółkę do magazynu kontrahenta, nie są z nim dokonywane żadne inne czynności poza załadunkiem i wywozem do innego kraju członkowskiego UE. Dostawa odbywać będzie się własnym środkiem transportu Spółki do magazynu kontrahenta położonego na terytorium Polski, który następnie po przygotowaniu większej partii towarów dokonuje dalszej wysyłki do miejsca wskazanego przez własnego klienta lub do własnego magazynu, na terytorium UE poza Polską. Spółka nie będzie dysponowała kopią listu przewozowego wystawionego dla kontrahenta przez spedytora dla potrzeb dostawy pomiędzy magazynem kontrahenta położonym w Polsce, a klientem kontrahenta z siedzibą w kraju członkowskim UE.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne