Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2015, sygn. ILPB2/4511-1-298/15-2/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4511-1-298/15-2/WM
Obowiązki płatnika.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej przedstawione we wniosku z 16 marca 2015 r. (data wpływu: 17 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca posiada status agencji pracy tymczasowej. Zainteresowany chce podpisać umowę z podmiotem z Francji, na podstawie której zobowiąże się zatrudnić i oddelegować pracowników do pracy we Francji do prac budowlanych. W myśl projektu umowy Wnioskodawca zobowiąże się dostarczyć personel za odpowiednim wynagrodzeniem. Zainteresowany nie będzie posiadał zakładu we Francji w rozumieniu art. 5 umowy z dnia 20 czerwca 1975 r. między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku. Należy zaznaczyć, że pracownicy tymczasowi będą zatrudniani i oddelegowani na okres od 1 m-ca z założeniem przedłużania umów na czas określony maksymalnie do 18 m-cy. Pracownicy tymczasowi są zatrudniani od 1-go dnia pracy tylko i wyłącznie w celach oddelegowania ich do pracodawcy użytkownika francuskiego. Pracownicy tymczasowi mają rezydencję podatkową w Polsce. Praca we Francji wykonywana będzie pod kierownictwem i kontrolą kontrahenta francuskiego. Godziny czasu pracy będą monitorowane i ewidencjonowane przez kontrahenta francuskiego. Materiały i narzędzia do pracy dostarczane będą przez kontrahenta francuskiego. Koszty wynagrodzeń pracownika tymczasowego będzie ponosił Wnioskodawca przy czym będą one naliczane na podstawie ewidencji godzin przysłanych i zatwierdzonych przez kontrahenta francuskiego. Zainteresowany nie będzie ponosił odpowiedzialności za wydajność i wyniki pracy pracowników tymczasowych, natomiast pracownicy nie stosujący się do zaleceń i wskazówek kontrahenta francuskiego mogą nie być zatrudnieni ponownie. Wnioskodawca nie będzie zatrudniał osób z Polski do bezpośredniego nadzorowania pracy pracowników oddelegowanych. Delegując pracowników tymczasowych Zainteresowany nie ma pewności, którzy pracownicy przekroczą 183 dni pobytu we Francji, ze względu na to, że to kontrahent francuski będzie decydował o ponownym zatrudnieniu lub przedłużeniu obecnej umowy o pracę jeśli dany pracownik będzie wywiązywał się w sposób satysfakcjonujący ze swych obowiązków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty