20.04.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.04.2015, sygn. ILPB3/4510-1-16/15-4/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/4510-1-16/15-4/PR

Czy pakowanie nieprzetworzonych produktów z własnych upraw jest elementem działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym poniesienie wydatków na wytworzenie pakowni jest równoznaczne z przeznaczeniem przychodu pochodzącego z działalności rolniczej oraz pozarolniczej na działalność rolniczą, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z 14 stycznia 2015 r. (data wpływu 19 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy działalność opisana we wniosku jest działalnością rolniczą jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 10 kwietnia 2015 r. (data wpływu 15 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy działalność opisana we wniosku jest działalnością rolniczą.

We wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym rolniczą oraz pozarolniczą działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności operacyjnej, rolnicza działalność gospodarcza ma charakter bezsprzecznie dominujący. Jej przedmiotem jest produkcja szparagów, która obejmuje uprawę, zbiór, przygotowanie do dystrybucji (w tym pakowanie) oraz dostawę tych warzyw do stałych odbiorców. Istotnym elementem tego procesu jest etap pakowania. Wnioskodawca, aby móc dostarczać szparagi do sieci handlowych będących głównymi odbiorcami jego towarów, musi je odpowiednio przygotować, co wiąże się ze spełnieniem precyzyjnie określonych przez kontrahentów wymogów. Dotychczas Wnioskodawca wysyłał warzywa w kontenerach do partnera handlowego z Niemiec, który zajmował się pakowaniem w sposób umożliwiający spełnienie wymogów sieci dystrybucyjnych. Działanie to było związane z brakiem specjalistycznej pakowni u Wnioskodawcy. Wnioskodawca, w związku z istotnymi kosztami, które ponosi na skutek korzystania z usług zagranicznego podmiotu, planuje wybudować własną pakownię w Polsce. Wnioskodawca zlokalizuje ją w miejscowości A., w pobliżu swojej siedziby oraz gruntów rolnych, na których uprawiane są szparagi. Umożliwi to dostarczanie produktów do sklepów bez udziału pośredników zajmujących się pakowaniem warzyw oraz ułatwi i usprawni proces produkcyjny. Zgodnie z założeniami Wnioskodawcy, w nowej pakowni będą pakowane szparagi zebrane w Polsce i pochodzące z upraw należących do Wnioskodawcy. Warzywa ani wcześniej, ani w trakcie pakowania nie będą podlegały jakiemukolwiek przetworzeniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne