Interpretacja indywidualna z dnia 05.01.2015, sygn. ILPB4/423-483/14-4/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-483/14-4/ŁM
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów czynszu najmu samochodów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2014 r. (data wpływu 2 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów czynszu najmu samochodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 października 2014 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z 30 grudnia 2014 r. (data wpływu 31 grudnia 2014 r.) − o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów czynszu najmu samochodów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest komplementariuszem w spółce Ax Sp. z o.o. sp. k. (dalej: Spółka), uprawnionym do udziału w zysku Spółki. W związku z tym Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od dochodu Spółki przypadającego na Wnioskodawcę.
Spółka prowadzi działalność m.in. w zakresie produkcji profili PCV. W toku swojej działalności Spółka wynajmuje na podstawie umowy podnajmu samochody od Ay Sp. z o.o. spółka jawna (dalej: Ay). Wynajmowane samochody są pojazdami samochodowymi w rozumieniu art. 2 pkt 34 ustawy o VAT, a także samochodami osobowymi w rozumieniu art. 4a pkt 9a ustawy o CIT. Wynajmowane samochody Spółka wykorzystuje na cele prowadzonej działalności gospodarczej − wykorzystywane są one przez pracowników Spółki do celów służbowych. Dodatkowo rozważana jest możliwość zawarcia pomiędzy pracownikami Spółki a Spółką umów podnajmu tych samochodów (dalej: Umowa najmu) dla celów prywatnych. Na podstawie Umowy najmu pracownicy w zamian za wynagrodzenie (czynsz najmu) będą mogli oni użytkować samochód w dowolny sposób. Czynsz najmu będzie kalkulowany na podstawie zaewidencjonowanego przebiegu pojazdu użytego przez pracownika oraz stawki kilometrowej. Stawka kilometrowa ustalona będzie na analogicznym poziomie, po jakim Spółka wynajmuje samochody od Ay.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty