Interpretacja indywidualna z dnia 10.11.2015, sygn. ITPP1/4512-867/15/BS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-867/15/BS
Interpretacja przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla robót dotyczących budowy kompleksu mieszkalno-użytkowego z garażami podziemnymi i miejscami parkingowymi naziemnymi.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2015 r. (data wpływu 9 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla robót dotyczących budowy kompleksu mieszkalno-użytkowego z garażami podziemnymi i miejscami parkingowymi naziemnymi jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 września 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla robót dotyczących budowy kompleksu mieszkalno-użytkowego z garażami podziemnymi i miejscami parkingowymi naziemnymi.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest właścicielem firmy i świadczy usługi budowlano-montażowe na podstawie umowy zawieranej z inwestorem. W ramach tej umowy zamierza wybudować kompleks mieszkalno-użytkowy, w skład którego wejdą garaże podziemne, miejsca parkingowe naziemne oraz dwa budynki mieszkalne sklasyfikowane w PKOB w dziale 1122, przy czym w budynkach tych w części parterowej znajdują się lokale użytkowe (w myśl art. 2 ust. 12 ustawy, pomieszczenia użytkowe nie przekraczają 50% całej powierzchni budynku). Zaznaczenia wymaga fakt, że konstrukcja budynku będzie dość nietypowa, stąd wątpliwości Wnioskodawcy co do stosowania właściwej stawki VAT dla poszczególnych części inwestycji. Cały kompleks osadzony będzie bowiem na jednej płycie fundamentowej (podziemnej pod bryłą D, E i F) i połączonej z nią za pomocą ścian nośnych i słupów w ścianie sufitowej (naziemnej) czyli stropie. Ściana sufitowa naziemna (strop) będzie jednocześnie podłogą (podstawą) części parterowej obu budynków (D i E). Na pozostałej powierzchni ściany sufitowej (naziemnej) powstanie parking naziemny (miejsca parkingowe oznaczone jako F), np. dla mieszkańców lub dla osób przyjezdnych. Tym samym w części podziemnej budynku pomiędzy płytą fundamentową, a ścianą sufitową (stropem) powstanie wolna przestrzeń (obejmująca częściowo budynki D i E oraz całość F). W budynkach wielorodzinnych przestrzeń ta zwyczajowo jest piwnicą. Natomiast w niniejszej inwestycji przestrzeń ta przeznaczona zostanie wyłącznie na miejsca garażowe dla właścicieli lokali mieszkalnych budynków tego kompleksu mieszkalnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty