03.07.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.07.2015, sygn. ITPP1/4512-411/15/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-411/15/DM

Zwolnienia od podatku realizowanych czynności.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2015 r. (data wpływu 10 kwietnia 2015 r.), uzupełnionym w dniu 8 czerwca 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku realizowanych czynności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2015 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 8 czerwca 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku realizowanych czynności.

W złożonym wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzona i planowana działalność gospodarcza polega m.in. na świadczeniu usług finansowych na rzecz jednostek samorządu terytorialnego z terenu całego kraju.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka planuje nadal świadczyć usługi finansowe na rzecz dłużników, będących jednostkami samorządu terytorialnego (JST) z terenu całego kraju (gminy, miasta, powiaty). Usługi te polegają na przejmowaniu zobowiązań JST wobec podmiotów wierzycielskich wynikających z różnych tytułów prawnych (kredyty bankowe, wyemitowane obligacje, udzielone pożyczki, wykonane usługi i dostawy towaru, itd.) i jednoczesnej restrukturyzacji tych długów w sposób oczekiwany przez dłużnika oraz zaaprobowany przez Wnioskodawcę. Należy wskazać, że zdecydowana większość tego typu usług z uwagi na publicznych charakter zamówień realizowanych przez dłużników dochodzi do skutku w ramach postępowań organizowanych przez zainteresowane usługą jednostki samorządu terytorialnego. W związku z tym warunki ich wykonywania przez Spółkę są z góry zdeterminowane zapisami wprowadzonymi przez zamawiających (dłużników) do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz związanych z nimi wzorców umów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne