06.05.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.05.2015, sygn. ITPP1/4512-152/15/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-152/15/MN

Brak prawa do wystawienia na żądanie kontrahenta oraz zaewidencjonowania faktury dokumentującej zaliczkę przed jej otrzymaniem.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2015 r. (data wpływu 10 lutego 2015 r.) uzupełnionym w dniu 20 kwietnia 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do wystawienia na żądanie kontrahenta oraz zaewidencjonowania faktury dokumentującej zaliczkę przed jej otrzymaniem jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2015 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 20 kwietnia 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do wystawienia na żądanie kontrahenta oraz zaewidencjonowania faktury dokumentującej zaliczkę przed jej otrzymaniem.

W złożonym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzący samodzielną działalność gospodarczą w zakresie wykonywania konstrukcji metalowych oraz produkcji wyrobów jubilerskich jest podatnikiem VAT czynnym, zobowiązanym do składania deklaracji miesięcznych. Z kontrahentami podpisuje umowy pisemne na wykonanie usług w zakresie wykonania oraz montażu konstrukcji metalowych lub też usług na wykonanie robót budowlanych, zwanych dalej usługami, w których to umowach ustala między innymi, że rozpoczęcie prac nastąpi po wpłaceniu zaliczki na rachunek bankowy Wnioskodawcy. Kontrahenci uzależniają wpłacenie zaliczki, wskazując na art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, od wystawienia faktury dokumentującej kwotę brutto należnej zaliczki, w tym kwotę należnego podatku od towarów i usług. Wnioskodawca po otrzymaniu zaliczki na wykonanie usług na rachunek bankowy, która to zaliczka przed jej otrzymaniem będzie udokumentowana fakturą, zwaną dalej też fakturą zaliczkową, ma zamiar wystawić fakturę korygującą do faktury pierwotnej i ma zamiar dokumentować ponownie otrzymanie zaliczki pod datą jej wpłaty przez kontrahenta na rachunek bankowy Wnioskodawcy ponowną fakturą, która będzie ewidencjonowana przez Wnioskodawcę w ewidencjach prowadzonych dla celów podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne