Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2015, sygn. ITPB1/415-1012/14/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1012/14/WM
1. Czy spisem z natury na dzień 31 grudnia sporządzanym zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów powinny być objęte:
- towary handlowe w drodze" - tj. towary wydane przez dostawcę firmie spedycyjnej, w trakcie transportu drogą morską, co do których spółka posiada fakturę zakupu przesłaną drogą e-mail, lecz nie posiada ich w dyspozycji w związku z nie dokonaną odprawą celną, która będzie miała miejsce po 31 grudnia;
- towary handlowe wydane przez spółkę nabywcy, wobec których zastosowano klauzulę zastrzeżenia prawa własności do czasu zapłaty?
2. Jakimi konsekwencjami w zakresie kosztów i przychodów danego okresu rozliczeniowego skutkują wskazane w pkt 1 zasady sporządzenia spisu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2014 r. (data wpływu 6 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ujęcia towarów handlowych w spisie z natury oraz momentu poniesienia kosztu uzyskania przychodu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ujęcia towarów handlowych w spisie z natury oraz momentu poniesienia kosztu uzyskania przychodu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni wykonuje działalność gospodarczą w zakresie handlu w formie spółki cywilnej. Dla spółki prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów wg. metody uproszczonej (art. 22 ust. 4, art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), zatem kwalifikacja do kosztów danego okresu rozliczeniowego w przypadku wydatków udokumentowanych fakturami dokonywana jest wg. daty wystawienia dokumentu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty