05.09.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.09.2014, sygn. IPPP3/443-545/14-2/LK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-545/14-2/LK

Czy Spółka mogła lub będzie mogła zastosować stawkę podatku VAT 0% na podstawie art. 41 ust. 9b ustawy o VAT do zaliczek otrzymanych po 1 stycznia 2014 roku tytułem dostaw eksportowych, gdy wywóz towarów uzasadniony specyfiką opisanej transakcji nastąpił bądź nastąpi po upływie dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym Spółka otrzymała zaliczkę?W deklaracji za jaki okres Spółka powinna wykazać zaliczkę na poczet dostawy eksportowej w przypadku stosowania art. 41 ust. 9b ustawy o VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2014 r. (data wpływu 9 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług:

  • jest nieprawidłowe w zakresie zastosowania stawki 0% do zaliczek otrzymanych z tytułu eksportu towarów,
  • jest prawidłowe w zakresie wykazania zaliczek w deklaracji VAT w okresie ich otrzymania.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki 0% do zaliczek otrzymanych z tytułu eksportu towarów oraz wykazania tych zaliczek w deklaracji VAT w okresie ich otrzymania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

M (dalej jako: M, Spółka lub Wnioskodawca) zajmuje się sprzedażą samochodów osobowych. W ramach działalności gospodarczej Spółka sprowadza towary wyprodukowane przez C ze Stanów Zjednoczonych Ameryki do składu celnego w Polsce, a następnie dokonuje przeniesienia własności tychże towarów na rzecz A (dalej jako: A). Następnie A dokonuje wywozu towarów z terytorium Polski na terytorium dystrybutora. Spółka rozważa obecnie znaczne rozszerzenie swojej działalności w Polsce. W związku z tym, w przyszłości towary mogą być również nabywane z innych krajów spoza obszaru Unii Europejskiej (dalej: UE), tj. z Japonii i Tajlandii. Towary te są tymczasowo przechowywane w składzie celnym, nie są dopuszczane do obrotu w Polsce, a ich ostatecznym krajem przeznaczenia jest Ukraina, bądź inne kraje, w których A został upoważniony przez C (tj. w Mołdawii i na Białorusi) do sprzedaży towarów. Po opuszczeniu terytorium UE i wprowadzeniu na terytorium dystrybutora, przedmiotowe towary nie wracają nigdy na terytorium Polski ani innego kraju członkowskiego, ponieważ nie są one dostosowane ani przeznaczone do sprzedaży na terytorium Unii Europejskiej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne