Interpretacja indywidualna z dnia 16.09.2014, sygn. IPPP1/443-740/14-2/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-740/14-2/MPe
w zakresie zwolnienia od podatku usług pośrednictwa ubezpieczeniowego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2014 r. (data wpływu 1 lipca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług pośrednictwa ubezpieczeniowego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 lipca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług pośrednictwa ubezpieczeniowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka S.A. (dalej: Spółka" lub Wnioskodawca") jest firmą z sektora szeroko rozumianego pośrednictwa (doradztwa) finansowego. W szczególności, współpracując z szeregiem instytucji finansowych, takich jak banki, towarzystwa ubezpieczeniowe (TU), towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) oraz pośrednicy finansowi i agenci ubezpieczeniowi, Spółka jest w stanie zaoferować klientom pomoc w znalezieniu optymalnych dla nich rozwiązań finansowych, jak również doprowadzić do ich wdrożenia (inicjacji) i realizacji. W ramach świadczenia usług Spółka jest w stanie bądź dokonać czynności z klientem (zawrzeć umowę) w imieniu instytucji finansowej na dany produkt znajdujący się w jej ofercie, bądź też doprowadzić do kontaktu klienta z instytucją finansową celem sfinalizowania/podpisania takiej umowy.
Aktualnie Spółka rozważa podpisanie umowy (dalej: Umowa") z innym pośrednikiem-agentem ubezpieczeniowym (dalej: Kontrahent"), spółką z grupy, w wyniku której przyjmie/zobowiąże się do realizacji usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego w zakresie: (i) poszukiwania potencjalnych klientów zainteresowanych produktami ubezpieczeniowymi, (ii) udostępniania potencjalnym klientom informacji o możliwościach skorzystania z produktów oferowanych przez wskazane w załączniku do umowy TU, a w szczególności o ubezpieczeniach na życie i ubezpieczeniach majątkowych, (iii) stwarzania warunków, w tym poprzez zachęcanie potencjalnych klientów, do zawarcia umowy między klientem a TU.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty