06.06.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.06.2014, sygn. IPPP3/443-227/14-2/LK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-227/14-2/LK

opodatkowanie transakcji zbycia udziałów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2014 r. (data wpływu 12 marca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia udziałów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia udziałów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W. z siedzibą w Holandii jest Spółką prawa holenderskiego, opodatkowaną od całości swoich przychodów w Holandii, tj. rezydentem podatkowym Holandii ("Wnioskodawca"). Wnioskodawca, jako spółka holdingowa (tj. posiadająca aktywa wyłącznie w formie udziałów w innej spółce) nie jest traktowany dla celów holenderskich regulacji w zakresie podatku od wartości dodanej jako podmiot wykonujący działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. Wnioskodawca nie jest w związku z tym uprawniony do odliczania VAT naliczonego w związku ze swoim funkcjonowaniem. Wnioskodawca nie jest zarejestrowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej w żadnym innym kraju niż Holandia (w tym w Polsce).

Wnioskodawca posiada bezpośrednio lub pośrednio 100% udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (Spółki"), których majątek składa się m.in. z nieruchomości. Nie jest wykluczone, że w przyszłości nastąpi przekształcenie Spółek w spółki jawne albo spółki komandytowe, w konsekwencji, zamiast udziałów w Spółce z o.o., Wnioskodawca będzie posiadał udział (rozumiany jako ogół praw i obowiązków wspólnika) w spółce jawnej albo komandytowej (udziały Wnioskodawcy w Spółce oraz ewentualny udział Wnioskodawcy w Spółce po przekształceniu w spółkę jawną albo komandytową - dalej jest określany łącznie jako: Udziały w Spółce).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne