Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2014, sygn. IPPP3/443-90/14-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-90/14-2/KC
w zakresie ustalenia transakcji ruchomej w ramach łańcucha dostaw pomiędzy czterema podatnikami.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2014 r. (data wpływu 3 luty 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia transakcji ruchomej w ramach łańcucha dostaw pomiędzy czterema podatnikami jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lutego 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia transakcji ruchomej w ramach łańcucha dostaw pomiędzy czterema podatnikami.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (spółka z siedzibą działalności w Niemczech) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Polski zajmuje się dystrybucją urządzeń elektronicznych powszechnego użytku. Spółka jest również zarejestrowana jako podatnik VAT w innych państwach członkowskich UE (posiada ważne numery VAT- UE nadane przez te państwa) oraz jest zarejestrowana jako podatnik VAT-UE w Polsce (posiada ważny numer VAT-UE poprzedzony przedrostkiem PL).
Spółka nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski.
W ramach działalności gospodarczej Spółka dokonuje dostaw towarów w ramach tzw. transakcji łańcuchowych według dwóch różnych schematów:
Schemat A
W ramach schematu A, w transakcji biorą udział cztery podmioty. Transport towarów następuje bezpośrednio od pierwszego podmiotu w łańcuchu (dalej: Dostawca nr 1) do czwartego podmiotu w łańcuchu (dalej: Ostateczny nabywca). W wyniku dostaw, towary są transportowane z terytorium Polski (magazyn Dostawcy nr 1) na terytorium innego państwa członkowskiego UE (miejsce wskazane przez Ostatecznego nabywcę). Transport towarów jest organizowany przez Spółkę (będącą trzecim podmiotem w łańcuchu dostaw). Spółka ponosi również koszt transportu towarów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty