Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2014, sygn. IPPP1/443-252/14-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-252/14-2/MP
obowiazek podatkowy w związku ze sprzedażą znaków towarowych po połączeniu spółek;
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2014 r. (data wpływu 4 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży znaków towarowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 marca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży znaków towarowych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka z o.o. (dalej Wnioskodawca") jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W grudniu 2013 r. Wnioskodawca nabył od spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA) na podstawie umowy sprzedaży zarejestrowane znaki towarowe (dalej: znaki towarowe). Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2014 r. przepisami SKA jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i polskim rezydentem podatkowym. Zarejestrowane znaki towarowe nadawały się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania przez Wnioskodawcę i będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Przewidywany okres używania znaków towarowych będzie dłuższy niż rok. W związku z powyższym, Wnioskodawca uznał nabyte znaki towarowe za wartości niematerialne i prawne w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wprowadził te znaki towarowe do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Znaki towarowe zostały zakupione za cenę odzwierciedlającą ich wartość rynkową, którą ustalono w oparciu o wycenę dokonaną przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego. Zgodnie z postanowieniami umowy sprzedaży cena została rozłożona na raty i zgodnie z obowiązującymi w grudniu 2013 r. przepisami obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu tej transakcji powstawał na dzień płatności poszczególnych rat, nie później niż termin ich płatności. Jest prawdopodobne, że przed uregulowaniem wszystkich rat ceny sprzedaży może nastąpić połączenie przez przejęcie Wnioskodawcy z SKA na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, gdzie spółką przejmującą będzie Wnioskodawca (dalej: połączenie). W rezultacie połączenia Wnioskodawca, jako następca prawny SKA, wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki SKA. Wszystkie raty ceny sprzedaży znaków towarowych wymagalne przed dniem połączenia zostały lub zostaną zapłacone. Jednocześnie zobowiązanie do zapłaty pozostałych, niewymagalnych na dzień połączenia rat wygaśnie w drodze konfuzji, polegającej na skumulowaniu w jednym podmiocie osoby wierzyciela i osoby dłużnika z tytułu sprzedaży znaków towarowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty