Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2014, sygn. IPPP1/443-41/14-2/IGo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-41/14-2/IGo
Podstawa opodatkowania świadczonych przez Spółkę usług leasingu wraz z usługą ubezpieczenia na życie.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2014 r. (data wpływu 15 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania świadczonych przez Spółkę usług leasingu wraz z usługą ubezpieczenia na życie - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 stycznia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania świadczonych przez Spółkę usług leasingu wraz z usługą ubezpieczenia na życie.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka S.A.
Spółka będzie oferować swoim klientom, w ramach umowy leasingu operacyjnego, również ubezpieczenie na życie w formule ubezpieczenia grupowego. Ubezpieczonymi będą osoby fizyczne, jako strony umowy leasingu (w tym wspólnicy spółek cywilnych). Nadto, w sytuacji, gdy leasingobiorcą będzie spółka prawa handlowego lub inny podmiot, aniżeli osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą - ochroną ubezpieczeniową będą mogli być objęci członkowie organów zarządzających tych podmiotów lub wspólnicy w ramach tych podmiotów. Zgodnie z odpowiednimi ogólnymi warunkami dotyczącymi tego ubezpieczenia oraz deklaracjami przystąpienia do tego ubezpieczenia podpisywanymi przez ubezpieczonych - prawa do potencjalnego odszkodowania z tytułu śmierci ubezpieczonej osoby przysługiwać będą w pierwszej kolejności Spółce, przy czym odszkodowanie to będzie wówczas przeznaczone na spłatę lub zabezpieczenie spłaty wierzytelności Spółki z tytułu danej umowy leasingu. Związane jest to z faktem, iż zgodnie z warunkami umów leasingu, każde jej wypowiedzenie bądź wygaśnięcie przed podstawowym okresem na jaki została ona zawarta, skutkować będzie obowiązkiem zapłaty przez leasingobiorcę pozostałych do spłaty rat leasingowych. Jednocześnie zaś każde takie losowe zdarzenie, jakim jest śmierć, może w określonych sytuacjach doprowadzić ostatecznie do wygaśnięcia bądź wypowiedzenia umowy leasingu i stanowić w konsekwencji podstawę do powstania obowiązku spłaty przez następców prawnych Korzystającego (lub Korzystającego - gdy zmarły ubezpieczony był członkiem organu zarządzającego Korzystającego lub wspólnikiem spółki będącej Korzystającym) pozostałych rat leasingowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty