26.03.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2014, sygn. IPPP1/443-188/14-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-188/14-2/AW

ujecie w podstawie opodatkowania kosztów transportu (art. 29a ust. 6) oraz fakturowanie powyższego świadczenia

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2014 r. (data wpływu 17 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ujęcia w podstawie opodatkowania kosztów transportu oraz fakturowania powyższego świadczenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ujęcia w podstawie opodatkowania kosztów transportu oraz fakturowania powyższego świadczenia.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest producentem produktów leczniczych i wyrobów medycznych (towary te opodatkowane są według stawki VAT 8%).

Spółka dokonuje sprzedaży swoich wyrobów:

  • w oparciu o podpisane umowy z klientami,
  • na podstawie złożonych zamówień (w formie pisemnej lub elektronicznej),
  • za pośrednictwem sklepu internetowego.

Podatnik zawierając umowy z klientami na dostawę określonych towarów, zobowiązuje się dostarczyć je w określonym terminie, na koszt własny.

W cenę towaru wkalkulowane są koszty transportu. Na fakturze wyszczególniony jest tylko towar. Spółka dokonuje także sprzedaży towaru na podstawie złożonych zamówień lub za pośrednictwem sklepu internetowego.

Kupujący zamawiając towar zobowiązany jest pokryć koszty transportu. Z uwagi na niską cenę jednostkową towaru, technicznie trudno byłoby doliczyć koszty transportu do ceny towaru. W przypadku sprzedaży za pośrednictwem sklepu internetowego jest to bardzo trudne do realizacji. Podatnik nie wie ile sztuk towaru zamówi klient, aby poprawnie skalkulować jego cenę. Zdarzają się sytuacje, że koszty transportu przewyższają wartość towaru. Faktura wystawiana jest na towar i widnieje na niej dodatkowa pozycja - koszty transportu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne