04.12.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.765.2024.2.PRP

Opodatkowanie podatkiem VAT otrzymanego wynagrodzenia za wyrażenie zgody na włączenie uczelni do innej uczelni niepublicznej oraz ustalenie podstawy opodatkowania z tytułu ww. transakcji.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT otrzymanego wynagrodzenia za wyrażenie zgody na włączenie Uczelni do innej uczelni niepublicznej oraz ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu ww. transakcji. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 listopada 2024 r. (wpływ 28 listopada 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Spółka” lub „Założyciel”), polskim rezydentem podatkowym. Spółka nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.

Spółka jest założycielem Wyższej Szkoły (dalej Uczelnia). Założyciel przy zakładaniu uczelni zobowiązany jest do przekazania uczelni na jej funkcjonowanie środków finansowych, które w obecnym stanie prawnym nie mogą być mniejsze niż 3.000.000 zł. Z kolei w momencie tworzenia Uczelni, zgodnie z wówczas obowiązującym prawem, założyciel przekazał Uczelni ….. zł środków finansowych na jej funkcjonowanie. Należy zauważyć, że w przypadku uczelni nie można mówić o nabyciu lub objęciu udziałów (akcji) albo wkładów. Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce nie posługuje się takimi pojęciami. Zamiast tego przepis art. 38 PSWiN określa, że założyciel występuje z wnioskiem o wpis uczelni niepublicznej do ewidencji oraz wnioskiem o pozwolenie na utworzenie studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu. Do wniosku dołącza się projekt statutu uczelni oraz sporządzone w formie aktu notarialnego oświadczenie założyciela o utworzeniu uczelni niepublicznej zawierające m.in. wielkość środków finansowych, które założyciel zobowiązuje się przekazać uczelni na jej funkcjonowanie; wykaz i wartość rzeczy przekazanych uczelni na własność oraz termin ich przekazania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne