Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2014, sygn. IPPP3/443-1156/13-2/MKw, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1156/13-2/MKw
Stawki podatku VAT dla świadczonych usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2013 r. (data wpływu 16 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT, dla świadczonych usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 grudnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT, dla usług świadczonych usług.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną. Wykonuje zawód operatora filmowego. Posiada duże doświadczenie jako operator kamery i operator obrazu filmów reklamowych.
Od 13 maja 2013 roku prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Główny przedmiot działalności to działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych (PKD 59.11.Z). Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. W ramach prowadzenia działalności gospodarczej świadczy usługi z zakresu wykonania zdjęć do filmów reklamowych. Umowy z producentami (zleceniodawcami) zawierane są imieniu Wnioskodawcy przez reprezentującego go pełnomocnika.
W ramach umowy oznaczonej jako umowa z operatorem obrazu zobowiązuje się do wykonania zdjęć do filmu, uczestniczenia w dokumentacji, współpracy przy opracowywaniu shootingboradu, kierowania pracą pozostałych współtwórców filmu w szczególności operatora kamery, asystenta operatora obrazu, mistrza oświetlenia i wózkarzy oraz inne działania zgodne z wymaganiami zleceniodawcy w ramach zawartej umowy. Jako operator obrazu zobowiązuje się przygotować artystycznie film według przedstawionego mu przez producenta scenariusza, wykonać powierzone zadania osobiście, według jego najlepszej wiedzy zawodowej, zgodnie ze scenariuszem i scenopisem. Zgodnie z umową Wnioskodawca przenosi na producenta majątkowe prawa autorskie do dzieła, bez ograniczeń czasowych, z ograniczonym do obszaru Rzeczypospolitej Polskiej terytorium rozpowszechniania filmu. Po wykonaniu dzieła Wnioskodawca wystawia fakturę VAT swojemu pełnomocnikowi, obejmującą wynagrodzenie z tytułu wykonania dzieła i przeniesienia na producenta majątkowych praw autorskich, a następnie jego pełnomocnik wystawia fakturę VAT za wykonanie przez Wnioskodawcę dzieła z przekazania praw producentowi wraz z doliczoną swoją prowizją za pełnienie roli pełnomocnika. Za usługi wykonania zdjęć do filmu wraz z przeniesieniem praw autorskich Wnioskodawca wystawia fakturę VAT stosując 23% stawkę VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty