26.09.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2014, sygn. IBPP1/443-661/14/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-661/14/DK

z uwagi na związek wydatków inwestycyjnych ponoszonych w związku z ww. budową, wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących ich poniesienie.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 czerwca 2014 r. (data wpływu 27 czerwca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową i wykończeniem budynku przeznaczonego na działalność gospodarczą opodatkowaną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2014 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową i wykończeniem budynku przeznaczonego na działalność gospodarczą opodatkowaną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki cywilnej. Spółka ta zarejestrowana jest jako podatnik VAT czynny. Od roku 2008 prowadzi działalność w zakresie montażu i sprzedaży urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych (kod PKD 43.22.Z), to jest działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Dla spółki prowadzona jest książka przychodów i rozchodów.

Spółka cywilna ma dwóch wspólników. Są oni współwłaścicielami w ułamkach wynoszących ½ nieruchomości zakwalifikowanej wg księgi wieczystej (na podstawie ewidencji gruntów i budynków) jako grunt rolny zabudowany, nabytej w drodze zakupu. Każdy ze wspólników pozostaje w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej ze swoim małżonkiem, w związku z czym udział w nieruchomości, jako nabyty w trakcie trwania małżeństwa, jest przedmiotem łącznej współwłasności małżonków. Własność nieruchomości natomiast nie była przedmiotem wkładu do spółki cywilnej. Udziały w nieruchomości wspólnicy wnieśli do spółki do używania. Na nieruchomości Wnioskodawca planuje wybudować budynek przeznaczony na cele prowadzonej działalności (biuro, magazyn). Budynek ten, zgodnie z zasadą superficies solo cedit (art. 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny) podzieli los prawny nieruchomości gruntowej, na które będzie wzniesiony, tzn. nie stanie się przedmiotem współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej, lecz będzie przedmiotem ich współwłasności w częściach ułamkowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne