21.08.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2014, sygn. IBPBI/1/415-638/14/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-638/14/KB

skutki podatkowe wystąpienia ze spółki jawnej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 27 maja 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 29 maja 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki jawnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki jawnej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej (spółka liczy obecnie 9 wspólników), która od wielu lat prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży sprzętu dla górnictwa oraz sprzętu przeciwpożarowego. W tym roku Wnioskodawca oraz drugi wspólnik planują wyjście ze spółki i spółka będzie musiała ich spłacić. W ramach poprzednich lat w spółce (która prowadzi pełną księgowość) był wypracowany zysk. Część tego zysku była dzielona na rzecz wspólników, jednakże duża jego część była pozostawiana w spółce na tzw. kapitale rezerwowym. Spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, ani podatku dochodowego od osób prawnych, więc pozostawianie zysku w spółce nie miało żadnego wpływu na opodatkowanie podatkiem dochodowym wspólników, gdyż wspólnicy płacili podatek liniowy od całego dochodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W chwili gdy wspólnicy będą wychodzić ze spółki trzeba będzie ich spłacić. Wnioskodawca przewiduje, że spółka nie będzie miała wystarczających środków pieniężnych na dokonanie tej spłaty. Wobec powyższego, dział prawny spółki uznał, że zasadnym będzie w ramach tej spłaty przekazać wychodzącym wspólnikom niektóre nieruchomości należące do spółki. Nieruchomości, które będą podlegać przekazaniu, zostały wpisane do ewidencji środków trwałych i stanowią własność spółki jawnej. Przewiduje się przekazanie na rzecz wspólników czterech zabudowanych nieruchomości (budynki, hale) położonych w K., S., W. i C.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne