Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2014, sygn. IBPBI/1/415-665/14/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-665/14/AP
skutki podatkowe wniesienia w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 czerwca 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 4 czerwca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 czerwca 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca, jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży hurtowej z magazynu oraz sprzedaży detalicznej w prowadzonych sklepach. Wnioskodawca zamierza wnieść aportem do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zorganizowaną i wydzieloną część w postaci hurtowni, wraz towarem oraz środkami trwałymi tj. samochodami używanymi, regałami magazynowymi wykorzystywanymi do prowadzenia tejże hurtowni. Działalność osoby fizycznej nie uległaby zlikwidowaniu, a przedmiotem jej działalności pozostałaby druga wydzielona, osobna część w postaci sklepów detalicznych. Wnioskodawca, jako osoba fizyczna prowadzi dwa rodzaje działalności: w zakresie sprzedaży hurtowej oraz detalicznej kosmetyków, środków czystości, chemii gospodarczej i artykułów higienicznych. W celu optymalizacji prowadzonej działalności postanowił wydzielić działalność w zakresie sprzedaży detalicznej. Takie rozwiązanie pozwoli łatwiej zarządzać finansami i kontrolować rentowność poszczególnych rodzajów działalności. Decyzje w tym zakresie Wnioskodawca podjął w 2014 r. i w związku z tym wydane zostało zarządzenie bezpośrednio wskazujące, które nieruchomości przeznaczone zostaną na potrzeby sprzedaży hurtowej, a które na potrzeby sprzedaży detalicznej. Wnioskodawca prowadzi szczegółową ewidencję analityczną dzięki czemu możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z poszczególnymi nieruchomościami przeznaczonymi do sprzedaży detalicznej i zorganizowanej części i oddzielnie finansów przedsiębiorstwa od finansów zorganizowanej części. Nie występują problemy z identyfikacją poszczególnych umów wynajmu, dostawy energii itp. zawartych z kontrahentami w związku z poszczególnymi rodzajami działalności. Wprowadzony został także podział na pracowników odpowiedzialnych za pracę w sektorze sprzedaży hurtowej i sprzedaży detalicznej. Oczywistym jest jednak, że pracownicy księgowości, podobnie jak część pracowników administracyjnych, obsługuje oba rodzaje działalności przedsiębiorstwa. Pracownicy zostaną przyporządkowani do spółki a następnie przejdą wraz ze składnikami majątkowymi do nowej spółki z chwilą rozpoczęcia działalności spółki i po wniesieniu aportem wyodrębnionej i zorganizowanej części przedsiębiorstwa, spółka już nie będzie prowadziła działalności polegającej na sprzedaży detalicznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty