Interpretacja indywidualna z dnia 02.05.2014, sygn. IBPP1/443-81/14/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-81/14/ES
stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia do dostaw regranulatu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 stycznia 2014 r. (data wpływu 22 stycznia 2014 r.), uzupełnionym pismem z 11 kwietnia 2014 r. (data wpływu 15 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do dostaw regranulatu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 stycznia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do dostaw regranulatu.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 11 kwietnia 2014 r. (data wpływu 15 kwietnia 2014 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 4 kwietnia 2014 r. znak: IBPP1/443-81/14/ES.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca zajmuje się skupem odpadów tworzyw sztucznych w postaci zlepów czyli odpadów poprodukcyjnych oraz odpadów z folii opakowaniowej. Wstępnie przeprowadzana jest segregacja a następnie kruszenie zlepów gdzie powstaje przemiał oraz segregacje folii i jej zagęszczanie gdzie powstaje aglomerat. Przemiał i aglomerat polietylenowy jest też kupowany bezpośrednio od innych producentów. Z aglomeratu i przemiału produkowany jest (wytwarzany) regranulat polietylenowy. Wytłaczarka do produkcji regranulatu działa na zasadzie tłoczenia pod ciśnieniem masy plastycznej polietylenu i formowania w głowicy do postaci nitek, następnie cięcia na granulki. Odpady do odzysku pozyskiwane są od firm zajmujących się selektywną zbiórką odpadów lub ich segregacją (np. sortownie odpadów komunalnych) albo bezpośrednio od wytwórców odpadów z tworzyw sztucznych. Zmagazywnowane odpady podlegają wstępnej segregacji, w wyniku której oddzielone zostają zanieczyszczenia mechaniczne (np. papier, kamienie) a następnie poddaniu ich działaniu podwyższonej temperatury w celu zagęszczenia i otrzymania aglomeratu. Zagęszczenie polega na zmianie objętości odpadów w wyniku cięcia ich na drobną frakcję na nożach obrotowych. Na skutek wysokich obrotów (tarcia) noża wytwarza się wysoka temperatura, która powoduje doprowadzenie masy odpadowej do stanu plastyczności i zgrzewanie odpadów w małe granulki (przemiał, aglomerat). Zagęszczone odpady czasowo magazynowane są w big-bagach (duże opakowania) w wydzielonym miejscu hali.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty