Interpretacja indywidualna z dnia 01.07.2014, sygn. IBPBI/2/423-373/14/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-373/14/MS
W razie uznania stanowiska Wnioskodawcy do pytania nr 1 za nieprawidłowe (tj. w razie uznania, że w ramach Systemu, między Uczestnikami są dokonywane transakcje w rozumieniu art. 9a ustawy o pdop), Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie, że wartość transakcji o której mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o pdop odpowiada kwocie odsetek należnych od wierzytelności i nie obejmuje wartości wierzytelności?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 28 marca 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 1 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wartość transakcji, o której mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpowiada jedynie kwocie odsetek należnych od wierzytelności i nie obejmuje wartości wierzytelności (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 kwietnia 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wartość transakcji, o której mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpowiada jedynie kwocie odsetek należnych od wierzytelności i nie obejmuje wartości wierzytelności.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka z o.o. będąca polskim rezydentem podatkowym (dalej Spółka lub Wnioskodawca), zamierza zawrzeć z bankiem mającym siedzibę na terytorium Polski (dalej Bank), Umowę Systemu Zarządzania Środkami Pieniężnymi w Grupie Rachunków (dalej Umowa), w celu korzystania ze świadczonej przez Bank usługi zarządzania środkami pieniężnymi (dalej System). Podobna umowa zostanie również zawarta z bankiem z siedzibą w Niemczech (dalej odpowiednio również jako Umowa, Bank i System). System będzie miał charakter systemu zero-balance cash management, co oznacza, że będzie polegać na faktycznych dziennych przepływach środków pieniężnych. System zarządzania środkami pieniężnymi (znany również pod nazwą cash pooling) jest usługą polegającą na umożliwieniu przez Bank bardziej efektywnego, codziennego zarządzania środkami pieniężnymi i limitami zadłużenia oraz korzystania przez poszczególne podmioty ze wspólnej płynności finansowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty