Interpretacja indywidualna z dnia 07.05.2014, sygn. IBPP1/443-143/14/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-143/14/ES
zmiana osoby rozliczającej się w podatku od towarów i usług w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 lutego 2014 r. (data wpływu 11 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych związanych ze zmianą osoby rozliczającej się w podatku od towarów i usług w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 lutego 2014 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych związanych ze zmianą osoby rozliczającej się w podatku od towarów i usług w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca wraz z małżonką jest właścicielem gospodarstwa rolnego w ramach małżeńskiej wspólnoty majątkowej. Małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej. Dwa lata temu w związku z planowanym rozwojem i modernizacją gospodarstwa, Wnioskodawca wraz z małżonką postanowili przejść z ryczałtu na VAT. Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w celu rozliczania gospodarstwa z własnymi danymi identyfikacyjnymi i osobowymi złożyła wtedy małżonka Wnioskodawcy i to ona została osobą rozliczającą. Jednak obecnie z przyczyn od nich niezależnych małżonkowie chcieliby aby to Wnioskodawca przejął ten obowiązek. Rozliczanie podatku odbywałoby się na takich samych zasadach jak wcześniej. Wnioskodawca dzwonił kilkakrotnie na Krajową Informację Podatkową z pytaniem czy taka zmiana osoby rozliczającej z jednego współwłaściciela na drugiego jest możliwa i czy będzie wtedy wymagana korekta VAT-u za zakupione w międzyczasie do gospodarstwa maszyny. Tam za każdym razem zapewniano Wnioskodawcę, że nie będzie problemu, wystarczy że małżonek Wnioskodawcy złoży VAT-Z jako że rezygnuje a Wnioskodawca składa VAT-R i się rejestruje, a z tego tytułu nie będzie wymagana żadna korekta VAT-u ponieważ będzie to w dalszym ciągu to samo gospodarstwo z tym samym adresem i numerem a rozliczanie będzie się odbywać na tej samej zasadzie. Zmieni się jedynie, że gospodarstwo jako płatnik podatku VAT będzie teraz reprezentował Wnioskodawca.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty