27.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.01.2014, sygn. IBPP4/443-519/13/LG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-519/13/LG

Uznanie nieruchomości za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i wyłączenie z opodatkowania czynności darowizny tej nieruchomości

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z 11 października 2013 r. (data wpływu 15 października 2013 r.), uzupełnionym pismem z 13 stycznia 2014 r. (data wpływu 16 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania nieruchomości za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i wyłączenie z opodatkowania czynności darowizny tej nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania nieruchomości za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i wyłączenie z opodatkowania czynności darowizny tej nieruchomości.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 13 stycznia 2014 r. będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 2 stycznia 2014 r. znak: IBPP4/443-519/13/LG.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Działalność ta obejmuje prowadzenie aptek. Własność nieruchomości zabudowanej budynkiem usługowym wybudowanym w 1961 r. Wnioskodawczyni nabyła na podstawie aktu notarialnego w 2006 r. Sprzedaż ta nie była objęta podatkiem od towarów i usług w myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 43 ust. 2 ustawy VAT. W konsekwencji z uwagi na zwolnienie tej transakcji z VAT, nie wystąpił podatek należny stąd Wnioskodawczyni nie odliczyła podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości zabudowanej. Z uwagi, iż zakupiony budynek był z lat 60 wymagał remontu. Wnioskodawczyni poczyniła nakłady na budynku, które przekroczyły 30% wartości pierwotnej nieruchomości. Budynek apteki został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Wnioskodawczyni w niedalekiej przyszłości zamierza swojemu ojcu darować ww. nieruchomość jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa razem z zobowiązaniami, należnościami, umowami np. umowa najmu lokalu użytkowego stanowiącego własność Wnioskodawczyni z dnia 2 stycznia 2008 r. z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej X z siedzibą w ... Wydzielona część przedsiębiorstwa obejmuje składniki materialne i niematerialne, w tym majątek trwały wraz z wartościami niematerialnymi i prawnymi, należności pieniężne od kontrahentów oraz zobowiązania pieniężne względem kontrahentów. Ojciec Wnioskodawczyni prowadzi już działalność gospodarczą od lat 90, jest czynnym podatnikiem VAT. Ponadto po dokonaniu darowizny Wnioskodawczyni będzie dzierżawić nieruchomość od ojca i nadal prowadzić działalność - nie zakończy prowadzonej działalności. Zatem w wyniku darowizny będzie ciągłość prowadzenia działalności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne