Interpretacja indywidualna z dnia 05.08.2014, sygn. IPTPB3/423-151/14-2/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/423-151/14-2/IR
Ustalenie kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów nabytych przez Spółkę w ramach wymiany udziałów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2014 r. (data wpływu 9 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów nabytych przez Spółkę w ramach wymiany udziałów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 maja 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia udziałów nabytych przez Spółkę w ramach wymiany udziałów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka z o.o. (dalej: Spółka Nabywająca lub Wnioskodawca) jest spółką kapitałową, polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Obecnie osoba fizyczna (podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, dalej: Inwestor) znajduje się w trakcie procesu reorganizacji struktury kapitałowej posiadanych spółek.
W związku z powyższym Inwestor planuje podniesienie kapitału zakładowego Wnioskodawcy poprzez wniesienie aportem do Spółki Nabywającej:
- 99,9% udziałów posiadanych w innej spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce, oraz
- 100% udziałów posiadanych w innej spółce kapitałowej z siedzibą w Czechach (dalej: łącznie jako: Spółki Zbywane).
Spółka z siedzibą w Czechach posiada osobowość prawną, jest czeskim rezydentem podatkowym i podlega w Czechach opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka czeska jest spółką utworzoną według prawa czeskiego: spolećnost s rućenim omezenym, wymienioną w punkcie 9 załącznika nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty