Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2014, sygn. ILPP1/443-619/14-4/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-619/14-4/AW
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2014 r. (data wpływu 21 lipca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 października 2014 r. (data wpływu 22 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 20 października 2014 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka rozważa wprowadzenie na fakturach za sprzedaż towarów następującego zapisu: prawo do rozporządzenia towarem jak właściciel przechodzi na nabywcę z chwilą wyjścia towaru z magazynu Spółki.
W Spółce nie obowiązuje regulamin dostaw towarów, z którego wynikałby ww. moment przejścia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Ponadto, z uwagi na wątpliwości zgłaszane przez odbiorców towarów Spółki, taki zapis nie został wprowadzony do istniejących umów na dostawę towarów bądź zamówień na towary Spółki.
W związku z powyższym, Spółka powzięła wątpliwość, czy taki zapis będzie oznaczał, że za datę dostawy dla celów podatku od towarów i usług, tj. jako moment powstania obowiązku podatkowego w tym podatku, będzie można uznać datę wystawienia faktury, która wystawiana jest z chwilą wyjścia towaru z magazynu Spółki, pomimo że towar może zostać dostarczony nabywcy w późniejszym terminie, np. z uwagi na czas dostawy przez przewoźnika, z którego korzysta Spółka, bądź dostawa odbywa się transportem własnym Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty