Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2014, sygn. ILPP2/443-708/14-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-708/14-2/MR
podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku posiadania potwierdzenia doręczenia faktury korygującej z tytułu udzielonego rabatu (skonta) oraz w zakresie braku obowiązku wysłania faktury korygującej kontrahentowi.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770. z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z 24 czerwca 2014 r. (data wpływu 30 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług:
- jest prawidłowe w zakresie braku obowiązku posiadania potwierdzenia doręczenia faktury korygującej z tytułu udzielonego rabatu (skonta);
- jest nieprawidłowe w zakresie braku obowiązku wysłania faktury korygującej kontrahentowi.
UZASADNIENIE
W dniu 30 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku posiadania potwierdzenia doręczenia faktury korygującej z tytułu udzielonego rabatu (skonta) oraz w zakresie braku obowiązku wysłania faktury korygującej kontrahentowi.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Sp. z o.o. (dalej także: Spółka, Wnioskodawca), dokonuje sprzedaży towarów na rzecz krajowego kontrahenta, wchodzącego w skład międzynarodowego koncernu. Z uwagi na stałą współpracę, Spółka stosuje system rabatów w formie skonta z tytułu wcześniejszej zapłaty (tj. dokonanej przed ustalonym terminem płatności). Faktury wystawiane tytułem dostaw towarów zawierają adnotację, zgodnie z którą Spółka przyznaje kontrahentowi określone skonto w razie dokonania wcześniejszej zapłaty. Klient może skorzystać z tej możliwości, dokonując wcześniejszej zapłaty w kwocie pomniejszonej o wartość skonta. Po dokonaniu przez kontrahenta wcześniejszej zapłaty, skutkującej automatycznie realizacją prawa do skonta, Spółka wystawia fakturę korygującą dotyczącą zmniejszenia ceny za towar w związku z przyznaniem rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty. Faktura korygująca jest dostarczana do kontrahenta, który po jej otrzymaniu automatycznie omyłkowo dokonuje ponownego potrącenia tej samej kwoty skonta od obniżonej już wcześniej ceny. Powyższa nieprawidłowość wynika z faktu, iż kontrahent Spółki pomimo, iż jest podmiotem krajowym, stanowi podmiot powiązany w ramach międzynarodowego koncernu, dla którego (tzn. dla wszystkich spółek powiązanych) prowadzona jest zbiorcza księgowość w jednym z krajów europejskich. Należy jednak zauważyć, iż zachodzi istotna trudność w komunikacji z klientem, z uwagi na rozproszenie funkcji związanych z realizacją transakcji i powierzenie tych funkcji wyznaczonym podmiotom z Grupy, tzn. inny podmiot prowadzi księgowość i odbiera faktury, inny podmiot z grupy zajmuje się zamówieniami, inny - dokonuje akceptacji dokumentów, a jeszcze inny - dokonuje zapłaty za otrzymane faktury. Z reguły każdy ze wskazanych wyżej podmiotów ma siedzibę w innym kraju europejskim.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty