12.09.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.09.2014, sygn. ILPB3/423-279/14-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-279/14-2/KS

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalania wartości kapitału zakładowego dla potrzeb stosowania przepisów o tzw. cienkiej (niedostatecznej) kapitalizacji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania wartości kapitału zakładowego dla potrzeb stosowania przepisów o tzw. cienkiej (niedostatecznej) kapitalizacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania wartości kapitału zakładowego dla potrzeb stosowania przepisów o tzw. cienkiej (niedostatecznej) kapitalizacji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka posiada siedzibę na terytorium Polski.

Jedynym udziałowcem Spółki jest spółka S (dalej: Udziałowiec) z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Spółka jest dłużnikiem Udziałowca z tytułu udzielonych w minionych latach pożyczek.

W 2004 r. oraz 2005 r. Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego (dalej: Uchwały) poprzez utworzenie nowych, równych i niepodzielonych udziałów. Udziały te zostały objęte w całości przez Udziałowca oraz zostały pokryte przez niego wkładem pieniężnym poprzez potrącenie umowne wierzytelności pieniężnych Udziałowca z tytułu udzielonych pożyczek (tj. kwot głównych pożyczek wraz z odsetkami lub wyłącznie kwot głównych pożyczek) z wierzytelnościami Spółki wynikającymi z podniesienia jej kapitału zakładowego. Zgodnie z brzmieniem Uchwał, potrącenie zostało dokonane w trybie art. 14 § 4 zdanie drugie ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030; dalej: KSH). Podstawą prawną potrącenia były umowy o potrąceniu wierzytelności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne