Interpretacja indywidualna z dnia 03.10.2014, sygn. ILPP1/443-566/14-3/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-566/14-3/AI
Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w zakresie dostaw energii elektrycznej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2014 r. (data wpływu 8 lipca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 sierpnia 2014 r. (data wpływu 4 sierpnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego. Wniosek uzupełniono w dniu 4 sierpnia 2014 r. o odpis pełnomocnictwa.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
- Wnioskodawca we własnym imieniu ale na rzecz gmin od momentu oddania do użytkowania inwestycji do dnia podpisania umowy przez gminy z właściwym gestorem sieci energetycznej zakupuje energię elektryczną na oświetlenie węzłów drogowych. Gminy mają obowiązek poniesienia kosztów energii na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006, Nr 89, poz. 625). Wnioskodawca dokonuje refaktury zapłaconych faktur na gminy.
- Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności wynajmuje (wydzierżawia) własne, wyodrębnione lokale użytkowe na rzecz innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (spółek, osób fizycznych). W ramach zawartych umów najmu (dzierżawy) określone zostały zasady odpłatności obciążające najemców. Z treści umów najmu wynika, że najemca, niezależnie od stawki czynszu określonej w umowie najmu, będzie płacił wynajmującemu za wynajmowaną powierzchnię opłaty za dostarczane media tj. wodę, odprowadzanie ścieków (według stanu podliczników) oraz wywóz nieczystości stałych i centralne ogrzewanie, proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni na podstawie wystawianych przez wynajmującego faktur VAT. Poniesione pierwotnie przez Wnioskodawcę koszty opisane powyżej ponoszone są w imieniu własnym wnioskodawcy ale na rzecz najemców (dzierżawców).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty