21.08.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2014, sygn. ILPP2/443-575/14-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-575/14-2/JK

Czy prawidłowo jest ustalana podstawa opodatkowania podatkiem VAT na zasadzie VAT-marża?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 19 maja 2014 r. (data wpływu 22 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą od 6 lipca 2011 r. Przedmiotem działalności są usługi turystyczne (PKD 2007:7911A). Podatnik ustala podstawę opodatkowania przy sprzedaży usług turystycznych na zasadzie VAT-marża. Zasada ta wynika z art. 119 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 119 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przez marżę, o której mowa w ust. 1, rozumie się różnicę między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Specyfikacja branży turystycznej wymusza inny sposób rozliczania się z wykonywanych usług. Podatnik w celu przeprowadzenia i zorganizowania imprezy turystycznej musi zaplanować wszystko (swoje działania) z odpowiednim wyprzedzeniem. W takiej sytuacji jest zobligowany do pobrania zaliczek na poczet wykonywanych przez siebie w przyszłości usług, jak również jest zobligowany do ponoszenia wielu przedpłat i zaliczek dla dostawców, którzy wykonują z kolei swoje usługi w przyszłości. Ponieważ zgodnie z art. 119 ustawy o VAT obliczenie podstawy opodatkowania opiera się o zasadę marży, podatnik ustala ją wstępnie po przyjęciu jak również zapłaceniu zaliczek. Ustala to w następujący sposób: zaliczkę przyjętą na poczet organizowania imprezy turystycznej pomniejsza o zaliczki zapłacone na poczet usług (kosztów), które będą zakupione i wykonane w przyszłości. W ten sposób powstaje wstępnie marża. Następnie w okresie kiedy następuje ostateczne rozliczenie usługi turystycznej ustalana jest różnica, in plus lub in minus i ujmowana w podstawie opodatkowania za okres kiedy została rozliczona impreza turystyczna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne