Interpretacja indywidualna z dnia 01.10.2014, sygn. ILPP1/443-572/14-4/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-572/14-4/AW
W którym dniu powstaje u sprzedawcy obowiązek podatkowy: czy w dniu wydania towaru z magazynu spedytorowi czy w dniu dostarczenia przez spedytora towaru do nabywcy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2014 r. (data wpływu 10 lipca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 września 2014 r. (data wpływu 25 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów na terytorium kraju jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów na terytorium kraju. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 22 września 2014 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Sp. z o.o. (dalej także jako Spółka lub Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka jest firmą specjalizującą się w dystrybucji surowców i półproduktów chemicznych stosowanych w różnych gałęziach przemysłu np. spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, tekstylnym, metalowym, chemii gospodarczej, farbach i lakierach, poligrafii i wielu innych.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje sprzedaży towarów na rzecz podmiotów gospodarczych w kraju. Towary sprzedawane przez Spółkę w kraju są po przyjęciu zamówienia przygotowywane do wysyłki, a następnie dowożone do nabywcy. Spółka ponosi koszty transportu. Spółka korzysta z usług różnych firm transportowych, które świadczą dla niej usługi przewozu towarów na terytorium kraju. Towar odbierany jest w siedzibie Spółki przez firmy przewozowe, a następnie jest dowożony do nabywcy. Wnioskodawca wydając towar przewoźnikowi wraz z towarem przekazuje przewoźnikowi fakturę VAT, która jest wystawiana w dniu wydania towaru z magazynu Spółki. Jako datę dostawy na fakturze VAT Spółka wpisuje datę wydania towaru przewoźnikowi. Przewoźnik posiada ubezpieczenie od zdarzeń, w wyniku których, w czasie transportu towarów od Spółki do nabywcy mogłoby dojść do straty lub uszkodzenia towaru. Tym samym to na przewoźniku ciąży ryzyko utraty towarów od momentu przyjęcia towarów od Spółki do momentu odebrania towaru przez nabywcę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty