02.09.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.09.2014, sygn. ILPP2/443-620/14-2/SJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-620/14-2/SJ

Podatek od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki przed wykonaniem usługi turystycznej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z 27 maja 2014 r. (data wpływu 4 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki przed wykonaniem usługi turystycznej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki przed wykonaniem usługi turystycznej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą PKD 79.12 Z Działalność organizatorów turystyki. Rozlicza się kwartalnie stosując szczególną procedurę zgodnie z art. 119 ustawy o VAT. Zainteresowany organizuje zimowiska, zielone szkoły i letnie obozy dla dzieci, w których realizacji korzysta tylko z usług podmiotów zewnętrznych.

Rodzice dzieci zaczynają wpłacać zaliczki na poczet wyjazdów, które będą przez Wnioskodawcę realizowane w m-cach od maja do sierpnia, już od m-c marca, a zdarza się, że i wcześniej.

W chwili wpłaty zaliczek przez rodziców, nie są Zainteresowanemu znane wszystkie koszty jakie poniesie w trakcie realizacji usługi. Zdarza się bowiem, że cena np. wejścia do parku rozrywki zostaje zmieniona w stosunku do roku poprzedniego. Wyjeżdżając z dziećmi trzeba również wziąć pod uwagę sytuacje nieprzewidziane, generujące dodatkowe koszty, które również mają wpływ na wysokość marży. Tak naprawdę, dopiero po zakończeniu usługi, tzn. po powrocie dzieci z wyjazdu, Wnioskodawca jest w stanie określić prawidłowo marżę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne