13.08.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.08.2014, sygn. ILPB3/423-225/14-3/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-225/14-3/KS

Czy nieściągalna wierzytelność przysługująca Podatnikowi z tytułu regresu wobec przedsiębiorcy może być uznana przez Podatnika za koszt uzyskania przychodu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2014 r. (data wpływu 19 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania nieściągalnej wierzytelności przysługującej Spółce z tytułu regresu wobec przedsiębiorcy (pytanie nr 2) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • możliwości uznania za koszt uzyskania przychodów kwoty wypłaconego bankowi poręczenia (pytanie nr 1);
  • możliwości uznania nieściągalnej wierzytelności przysługującej Spółce z tytułu regresu wobec przedsiębiorcy (pytanie nr 2).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka (zwana dalej Podatnikiem) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania na rzecz przedsiębiorców poręczeń kredytów zaciąganych przez tychże przedsiębiorców w bankach X oraz Banku (). Podatnik, prowadząc działalność gospodarczą w zakresie udzielania poręczeń działa w oparciu o:

  • umowę o współpracy z bankiem, na podstawie której strony określiły procedurę postępowania w sprawie udzielenia poręczenia z tytułu zaciągniętego w banku przez przedsiębiorcę kredytu oraz tryb postępowania w sprawie wypłaty należności z tytułu udzielonego poręczenia;
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne