Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2014, sygn. ILPP1/443-263/14-2/HW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-263/14-2/HW
Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości oraz terminu obniżenia podstawy opodatkowania o wartość udzielanych rabatów i sposobu ich dokumentowania
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2014 r. (data wpływu 31 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości oraz terminu obniżenia podstawy opodatkowania o wartość udzielanych rabatów i sposobu ich dokumentowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości oraz terminu obniżenia podstawy opodatkowania o wartość udzielanych rabatów i sposobu ich dokumentowania.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej Spółką) prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży ciągników i maszyn rolniczych oraz części zamiennych. Spółka jest wyłącznym dystrybutorem produktów marki A na rynek Polski. Odbiorcami Spółki są zarówno podmioty prowadzące działalność gospodarczą (sieć dealerska, hurtownie), jak i osoby fizyczne. W celu zwiększenia poziomu sprzedaży Spółka ma zamiar przeprowadzać różnego rodzaju akcje mające na celu zintensyfikowanie sprzedaży, w ramach których opracowane zostaną między innymi dwa systemy udzielania rabatów (premii pieniężnych):
- Pierwszy system polega na udzielaniu autoryzowanym dealerom rabatu za osiągnięcie określonego poziomu zakupów wyrobów marki A (ciągników) w danym kwartale. Pomiędzy Spółką a dealerem ustalane są kwartalne plany zakupowe ciągników, na mocy których Spółka zobowiązuje się do wypłaty rabatu (premii pieniężnej) w przypadku osiągnięcia przez dealera w ustalonych okresach rozliczeniowych (kwartał) określonych limitów ilościowych zakupów wyrobów będących w ofercie Spółki. Przekazanie premii traktowane będzie wówczas przez Spółkę jako udzielenie dealerom rabatu, o którym mowa w art. 29a ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, i dokumentowane po zakończeniu danego okresu fakturami korygującymi (zbiorcza faktura korygująca ponieważ rabat dotyczy wszystkich zakupionych w danym kwartale ciągników przez dealera od Spółki) skutkującymi w Spółce obniżeniem podstawy opodatkowania oraz podatku należnego zgodnie z zasadami określonymi w art. 29a ust.13 ustawy o podatku od towarów i usług.Tym systemem premiowania objęty będzie również zakup przez dealera wyrobów marki A od firmy pośredniczącej w sprzedaży. W takim przypadku dealerzy nie nabywają wyrobów bezpośrednio u Wnioskodawcy, lecz dokonują zakupu poprzez firmę pośredniczącą, która wcześniej nabyła dany wyrób w Spółce. W tej sytuacji, po zakończeniu danego okresu rabat (premia pieniężna) przekazywana będzie na rzecz dealera na podstawie noty rabatowej, ponieważ Spółka nie ma możliwości wystawienia temu klientowi faktury korygującej ze względu na to, że sprzedaży wyrobu na rzecz dealera dokonała firma pośrednicząca. Również w tym przypadku, w oparciu o wystawioną notę rabatową, spółka zamierza dokonać obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego zgodnie z zasadami określonymi w art. 29a ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty