05.02.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.02.2014, sygn. ILPP1/443-1020/13-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1020/13-2/MK

Czy otrzymany przez Spółkę wskutek egzekucji komorniczej lub bezpośrednio przez dłużnika zwrot kosztów zastępstwa procesowego lub kosztów zastępstwa adwokackiego w egzekucji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2013 r. (data wpływu 12 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT zwrotu kosztów zastępstwa procesowego lub kosztów zastępstwa adwokackiego w egzekucji otrzymanych przez Spółkę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT zwrotu kosztów zastępstwa procesowego lub kosztów zastępstwa adwokackiego w egzekucji otrzymanych przez Spółkę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest płatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi działalność gospodarczą między innymi w zakresie windykacji należności. Spółka na zlecenie klientów (wierzycieli) prowadzi windykację, w tym windykację sądową. Zgodnie z zawieranymi z klientami-wierzycielami umowami, w razie konieczności wszczęcia postępowania sądowego lub egzekucyjnego, to Spółka ponosi koszty zastępstwa procesowego oraz adwokackiego w egzekucji w postaci wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika. Wnioskodawca korzysta stale z usług adwokata, który reprezentuje klientów-wierzycieli w trakcie postępowania sądowego oraz egzekucyjnego, za co każdorazowo pobiera stosowne wynagrodzenie wystawia odpowiednią fakturę VAT. W wydawanych na skutek wniesionych pozwów orzeczeniach (nakazach zapłaty, wyrokach) sądy orzekają o zwrocie kosztów zastępstwa procesowego oraz o ich wysokości obciążając nimi stronę, która przegrała sprawę. W postępowaniu egzekucyjnym natomiast, komornicy wydają postanowienie o przyznaniu i obciążaniu dłużników kosztami zastępstwa adwokackiego w egzekucji. W przypadku skierowania sprawy do postępowania egzekucyjnego, we wniosku egzekucyjnym podawany jest rachunek bankowy Spółki do zwrotu kosztów zastępstwa procesowego oraz zastępstwa adwokackiego w egzekucji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne