Interpretacja indywidualna z dnia 19.08.2014, sygn. ITPP2/443-708/14/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-708/14/EK
Prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem, braku obowiązku korekty w przypadku zaprzestania wynajmu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2014 r. (data wpływu 2 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku odliczonego od ww. nabycia w przypadku zaprzestania wynajmu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku odliczonego od ww. nabycia w przypadku zaprzestania wynajmu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Jako podatnik VAT czynny prowadzi Pan działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Podstawowy zakres działalności został poszerzony o rodzaj działalności wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek 77.11Z i rozpoczął Pan działalność w tym zakresie w 2013 r. We wrześniu 2013 r. wpłacił zaliczkę na poczet zakupu samochodu osobowego przeznaczonego na wynajem. Z uwagi na ówcześnie obowiązujące przepisy w zakresie odliczenia podatku od towarów i usług od zakupu samochodu osobowego mającego służyć na wynajem, odliczył Pan cały podatek naliczony. Transakcja została sfinalizowana w marcu 2014 r. Zarejestrował Pan samochód i na podstawie umowy najmu rozpoczął jego wynajem. Z uwagi na zmianę przepisów, począwszy od stycznia 2014 - art. 86a ust. 3 ustawy o VAT nie określa już, na jaki okres musi zostać wynajęty samochód; wcześniej, do końca 2013 r., okres ten był uregulowany w rozporządzeniu i musiał być nie krótszy niż sześć miesięcy. Z uwagi na brak jednoznacznego przepisu, czy od zakupu przedmiotowego samochodu (zaliczka - wrzesień 2013 r., faktura końcowa - marzec 2014 r.) można odliczyć cały podatek naliczony, dokonał Pan korekty odliczenia podatku naliczonego od zaliczki na zakup samochodu i finalizując zakup w marcu 2014 r. odliczył 60% podatku, nie więcej niż 6.000,00 zł. Na zakup samochodu zaciągnął Pan pożyczkę (nie leasing). Samochód został przyjęty jako środek trwały i rozpoczął Pan jego amortyzację. Po okresie kilku miesięcy planuje Pan zmienić przeznaczenie samochodu, zakończyć wynajem i rozpocząć jego wykorzystywanie dla firmy przez właściciela, zatem do działalności, jak i do celów prywatnych, których nie można w takiej sytuacji wykluczyć.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty