05.08.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.08.2014, sygn. ITPB4/423-52/14/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/423-52/14/AM

Czy wynagrodzenie o charakterze cywilnoprawnym na podstawie uchwały przyznającej członkowi zarządu (jednoosobowego) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2014 r. (data wpływu: 6 maja 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 lipca 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków na wynagrodzenie wypłacane członkowi zarządu, będącego jednocześnie jej jedynym udziałowcem jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2014 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 7 lipca 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków na wynagrodzenie wypłacane członkowi zarządu, będącego jednocześnie jej jedynym udziałowcem.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prezesem i zarazem jedynym członkiem zarządu jednoosobowej Spółki z o.o. jest jej udziałowiec. Otrzymuje on wynagrodzenie, które wraz z narzutami ZUS nie jest kosztem uzyskania przychodów. Wypłacane jest na podstawie umowy o pracę sporządzonej, gdy w Spółce było 2 udziałowców. Zgromadzenie wspólników Spółki w osobie jedynego udziałowca zamierza powziąć uchwałę przyznającą Prezesowi zarządu wynagrodzenie za sprawowanie zarządu polegające na prowadzeniu spraw Spółki zgodnie z art. 201 Kodeksu spółek handlowych. Uchwała będzie posiadać formę aktu notarialnego zgodnie z art. 173 § 1 i art. 210 § 2 Kodeksu, gdzie czynność prawna między tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego. O każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy, przesyłając wypis aktu notarialnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne