20.06.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.06.2014, sygn. ITPP2/443-405/13/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-405/13/EB

Wyłączenie z opodatkowania czynności zbycia przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2014 r. (data wpływu 28 marca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania zbycia w formie aportu przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania zbycia w formie aportu przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą pod nazwą P. . Jest jednym z trzech wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Rozważa Pan w przyszłości możliwość podwyższenia kapitału zakładowego w tej spółce, przy czym podwyższenie to zostanie pokryte w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci prowadzonego przedsiębiorstwa, z wyłączeniem nieruchomości (art. 55 Kodeksu cywilnego). Przedsiębiorstwo, które Pan obecnie prowadzi jako osoba fizyczna (podatnik VAT czynny), zajmuje się hurtowym i detalicznym obrotem materiałami eksploatacyjnymi do pojazdów mechanicznych oraz usługami motoryzacyjnymi, głównie sprzedażą i wymianą opon samochodowych. Przedsiębiorstwo to stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Głównymi składnikami przedsiębiorstwa są liczne narzędzia, inne wyposażenie, licencje, programy komputerowe, logo, baza odbiorców i dostawców, tajemnice przedsiębiorstwa, zobowiązania i wierzytelności, środki zgromadzone na rachunkach bankowych, a także nieruchomość. Na podstawie umowy cywilnoprawnej wynajmuje Pan na rzecz spółki powierzchnię w budynku wraz z niezbędnym wyposażeniem, gdzie prowadzona jest stacja kontroli pojazdów. Działalność przedsiębiorstwa opiera się przede wszystkim na posiadanych narzędziach, programach komputerowych i zatrudnionych pracownikach, a nie na konkretnej, ściśle oznaczonej nieruchomości. Nieruchomość będzie dzierżawiona spółce przez dotychczasowego właściciela, na zasadach rynkowych, na podstawie długoterminowej umowy, a zatem działalność handlowo-usługowa będzie kontynuowana w niezmieniony sposób. Ponadto działalność ww. przedsiębiorstwa może być prowadzona na dowolnej nieruchomości zabudowanej, o odpowiednich rozmiarach. Planowana transakcja skutkować będzie również przejściem na spółkę zakładu pracy w rozumieniu art. 23 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. Urz. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.). Nominalna wartość udziałów wydanych przez spółkę w zamian za otrzymane przedsiębiorstwo będzie równa wartości rynkowej składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem zobowiązań. Wartość przedsiębiorstwa zostanie określona w oparciu o dokumentację księgową, z uwzględnieniem sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego wyceny składników rzeczowych. Po dokonaniu aportu, spółka zamierza kontynuować prowadzoną dotychczas działalność gospodarczą przedsiębiorstwa, tj. z zakresu detalicznego i hurtowego obrotu materiałami eksploatacyjnymi do pojazdów mechanicznych oraz z zakresu usług motoryzacyjnych (opodatkowaną podatkiem od towarów i usług).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne