03.06.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.06.2014, sygn. ITPB1/415-281/14/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-281/14/MR

Czy w opisanym przypadku wniesienia przez Wnioskodawcę uprzywilejowanych udziałów umarzalnych Spółki cypryjskiej (będącej odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), jako wkładu niepieniężnego (aportu) i objęcia w zamian udziałów w podwyższonym kapitale Spółki polskiej (będącej spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) w wyniku czego Spółka polska uzyskała bezwzględną większość głosów w Spółce cypryjskiej, nie powstał przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2014 r. (data wpływu 20 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na Cyprze jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na Cyprze.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, rezydentem Polski, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca, jako jeden ze wspólników, posiadał udziały (i nadal część z nich posiada) spółki kapitałowej na Cyprze, działającej w formie będącej odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (zwanej dalej Spółką cypryjską). Posiadane przez Wnioskodawcę udziały dzieliły się na udziały zwykłe oraz tzw. uprzywilejowane udziały umarzalne. Na podstawie prawa cypryjskiego i zgodnie z treścią uchwały wspólników Spółki cypryjskiej o podwyższeniu kapitału zakładowego, uprzywilejowane udziały umarzalne są zrównane w prawach z udziałami zwykłymi i w związku z tym z uprzywilejowanymi udziałami umarzalnymi wiążą się takie same prawa ich posiadacza, jakie przysługują posiadaczowi udziałów zwykłych, w tym prawo głosu na wszelkich Zgromadzeniach Wspólników Spółki cypryjskiej. Wnioskodawca wniósł część udziałów Spółki cypryjskiej, w postaci wszystkich uprzywilejowanych udziałów umarzalnych, jako wkład niepieniężny (aport) do polskiej spółki kapitałowej, będącej spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (zwanej dalej Spółką polską), w zamian za co objął udziały w podwyższonym kapitale Spółki polskiej. W wyniku tej transakcji Spółka polska uzyskała bezwzględną większość głosów w Spółce cypryjskiej (wymiana udziałów), w której Wnioskodawca nadal pozostaje jednym ze wspólników mniejszościowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne