04.03.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.03.2014, sygn. ITPB1/415-1251/13/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1251/13/MW

Czy realizowane zyski lub poniesione straty z tytułu zawartych walutowych transakcji terminowych i opcji walutowych należy zakwalifikować jako przychody lub ewentualnie koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i czy w związku z powyższym, wyniki powyższych operacji powinny mieć wpływ na kształtowanie się dochodu opodatkowanego na zasadach określonych w art. 30 c?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2013 r. (data wpływu: 10 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą polegającą na zakupie i sprzedaży zbóż. Większość przychodów Wnioskodawca osiąga dokonując przedmiotowej sprzedaży do kontrahentów z Niemiec. Zakupując zboża w Polsce Wnioskodawca przelicza wartość zakupu na euro według aktualnego kursu tej waluty na platformie forex. Następnie, Wnioskodawca ustala koszty transportu, które według firmy spedycyjnej ustalane są w przeliczeniu na tonę towaru. Kalkulacja obejmuje koszty transportu z miejsca zakupu w Polsce do miejsca dostawy w Niemczech. Do ceny sprzedaży Wnioskodawca dolicza również swój zysk. Z chwilą sprzedaży Wnioskodawca ustala parametry jakościowe dostarczanych zbóż i termin dostawy. Termin płatności za sprzedany towar ustalany jest na 21 dni od daty wystawienia faktury (który pokrywa się z datą dokonania dostawy). W celu ochrony założonego dochodu, aby zabezpieczyć się przed zmianami kursu walutowego w oczekiwaniu na płatność od klienta zagranicznego, Wnioskodawca dokonuje na podstawie umowy zawartej z bankiem zabezpieczenia należności za pomocą następujących instrumentów:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne